Co nemůže chybět ve vánoční výzdobě je jmelí

Co nemůže chybět ve vánoční výzdobě je jmelí

Jmelí je rostlina opředena pověrami a u nás má symbolický význam, hlavně v době Vánoc

Je stále zelené a roste jako cizopasník v korunách jehličnatých i listnatých stromů. Existuje mnoho druhů, ale u nás roste jen jmelí bílé, jejichž semena roznášejí ptáci.

Je to vlastně poloparazit, který bere mízu stromům a z hostitelské dřeviny čerpá minerální látky. Roste vysoko ve větvích stromů, a vypadá jako ptačí hnízdo. Většinou je těžko dostupné.

Jmelí můžeme koupit na vánočních trzích

Jmelí se prodává nejen přírodní zelené, ale i jiné nabarvené zlaté, stříbrné i bílé.

Často byla jmelí připisována magická moc, už keltští kněží používali jmelí k zažehnávání zlých duchů, a protože jmelí utínali zlatými srpy, dodnes se zachovala tradice ho pozlacovat. Nyní na ulicích a na trzích si ho můžeme všichni koupit.
Zdobíme si jím byt, kdy ho zavěšujeme na lustr, nad dveře, nebo ke stropu a správně by mělo vydržet po celý rok do příštích Vánoc. Můžeme dát zelené přírodní i do vázy s vodou, kde déle vydrží.

Do našich domovů tak přináší jmelí štěstí

Polibek pod jmelím nám má v adventním čase zajistit lásku na příští rok. Hlavně na Štědrý den pro štěstí může líbat muž každou ženu, která pod jmelím projde.

Jmelí by ale mělo být zelené a darované, štěstí si totiž nemůže nikdo koupit. Darujete-li o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost a ochranu před nemocemi. A ještě něco, po každém polibku si oba musí utrhnout kuličku jmelí.

Ta poslední by tam ale měla vždy zůstat. Pozor ale na kuličky, jsou jedovaté, proto nepatří do rukou dětem. Prvním, kdo se pod jmelím políbil se svou milou, byl prý svatý Mikuláš.

Jmelí má léčivé účinky, věděli už středověcí léčitelé

Složení léčivých látek záleží na tom, na kterém stromě jmelí vyrostlo. Jmelí se používá vnitřně i zevně. Pro léčbu se sbírají jen samotné listy a větvičky, které se usuší. Používá se ve farmaceutickém průmyslu k výrobě léků a v kosmetice se výtažky z listů využívají pro masti. Jmelí vám může pomoci při léčení stejně jako léčivé bylinky.

Hlavním léčebným účinkem je regulace krevního tlaku a ulevuje od bolesti hlavy. Také posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a preventivně pomáhá i proti rakovině. Doporučuje se i při křečových žilách.

Léčbu jmelím je ale třeba napřed konzultovat s lékařem.

Komentář k “Co nemůže chybět ve vánoční výzdobě je jmelí”

  1. rojak napsal:

    Toho kolik se tady píše o jmelí jsem ani nevěděl, jenom ještě to, že je zakázané ho trhat, kromě těch kdo mají povolení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *