Nezdravý životní styl přináší v současnosti lidem celou řadu problémů. Hodně stresu, sníženou imunitu, alergie, únavu, pocity úzkosti, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovku. Jak proti těmto symptomům bojovat? Jednou z možností jsou medicinální houby.
V čem tkví jejich tajemství?
Tradiční medicína užívá tyto houby už stovky nebo dokonce tisíce let. Čínská medicína těží z jejich léčivého potenciálu, stejně tak domorodé medicíny v celém světě. V současnosti už i moderní medicína a vědecké studie uznávají schopnosti medicinálních hub, jako jsou reishi, cordyceps nebo chaga. Dominují hlavně jejich imunomodulační schopnosti. Umí ovlivnit vrozenou i získanou imunitu. Jde ale nejenom o stimulaci imunity, ale zároveň i její útlum, pokud jde o alergické reakce. Zároveň posilují funkci celé řady orgánů, vědí si rady se stabilizací hladiny cukru či cholesterolu. A v neposlední řadě bojují i proti rakovině.
Reishi tlumí růst rakovinných buněk
Houba reishi neboli ganoderma lucidum či také česky lesklokorka lesklá je velice účinným antivirotikem. Působí proti virům i bakteriím. Stimuluje přirozenou imunitu člověka, za tím stojí především polysacharidy betaglukany. Mimo jiné ale obsahuje i germanium, které tlumí růst rakovinných buněk. Zároveň účinkuje proti zánětům a alergiím, což mají na svědomí hlavně triterpenoidy. Velmi příznivé působení zaznamenává také na oběhový systém. Adenosin v ní obsažený podporuje prokrvování.
Cordyceps stabilizuje cukr i cholesterol
Housenice čínská čili cordyceps je specifická tím, že parazituje na hmyzu. Má silnou schopnost podporovat imunitu, dále dodávat energii, poskytovat vitalitu a také zlepšovat látkovou výměnu. Velmi užitečná je při vyčerpání organismu a celkové slabosti. Stabilizuje hladinu cukru a také cholesterolu v krvi. Zlepšuje činnost jater a ledvin. Zároveň rozšiřuje cévy a podporuje zásobování srdce a plic krví. Pomáhá optimalizovat obsah kyslíku v krvi. Dokonce se uvádí, že cordyceps nabízí účinky podobné kortikoidům, ale na rozdíl od nich se nevyznačuje vedlejšími účinky.
Chaga pomáhá proti rakovině a nemocem žaludku
Chaga nebo také v češtině rezavec šikmý se objevuje nejčastěji na břízách v Rusku – odtud sibiřská čaga. Její medicinální využití se datuje zhruba od 16. století. Užívá se především jako čaj. Na Sibiři a na Urale, kde lidé tento čaj často popíjeli je obecně prokázán minimální výskyt rakoviny. Rovněž se v těchto oblastech nevyskytovaly choroby žaludku. Zároveň lze čagu označit s trochou nadsázky jako houbu nesmrtelnosti, protože se v oblastech jejího pravidelného užívání lidé dožívali 100 let. Účinné látky zde tvoří betaglukany a také triterpenoidy.
Zážitek pro dva v pivním hotelu Zlatá kráva s wellness