Máta peprná snižuje bolest hlavy a zubů a má protizánětlivé účinky

Máta peprná snižuje bolest hlavy a zubů a má protizánětlivé účinky

Máta peprná, lidově balšám, je vytrvalá bylina

Nachází se pomalu v každé zahrádce, a pokud ne, opatřte si ji. Má ráda polostín a dostatek vody.

Krásně voní po mentolu, osvěžuje dech a pomáhá při žaludečních a žlučníkových potížích, také snižuje bolest hlavy a zubů. Při stresových situacích přidejte do koupele pár jejích čerstvých lístků, podpoří uvolnění a vám se uleví.

Při používání máty přestávají i nepříjemné pocity svědění pokožky.

Snižuje také tvoření kožního mazu a díky svému antibakteriálnímu a protizánětlivému účinku je vhodná při problematické pleti s akné, kdy se potírá čerstvou mátovou šťávou, nechá se čtvrt hodiny působit a poté opláchne studenou vodou. Při opakování 2x denně se pleť zlepší.

Máta peprná

Máta peprná

Máta peprná působí proti nechutenství, neboť obsahuje mentol, měď, železo, vlákninu, vápník, fosfor, mangan, zinek, draslík, hořčík, sacharidy, bílkoviny, omega-3, omega-6 mastné nenasycené kyseliny, kyselinu listovou a pantotenovou a vitamíny A, B a C.

Svým složením napomáhá máta peprná v činnosti trávicího ústrojí, proti nadýmání, při zácpě i průjmu.

Nejvhodnější použití máta peprné je v podobě čaje nebo se může přidávat do různých koktejlů. Čaj se může pít několikrát denně, zalitím 1 lžíce sušené máty ¼ l horké vody.

Není vhodné použití v těhotenství a při kojení.  

Najdeme ji také v kosmetických přípravcích, různých krémech, zubních pastách, žvýkačkách.

Komentář k “Máta peprná snižuje bolest hlavy a zubů a má protizánětlivé účinky”

  1. rojak napsal:

    Máta peprná je chladivá a svěží a patří k nejznámějším léčivým bylinám na světě, především díky její nezaměnitelné chuti a vůni. V kuchyni se používá k pečenému a grilovanému masu, do omáček, marinád, sladkých pokrmů a salátových zálivek. Nezastupitelná je také v kubánském nápoji Mojito. Jako léčivka se máta nejčastěji užívá ve formě mátového čaje. Zanedbatelné není její využití ani v pastilkách, kloktadlech, ústních sprejích, sirupech, zubních pastách, směsích éterických olejů a zklidňujících gelech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *