O tom, že je zdravá strava klíčem k pevnému zdraví, dnes nepochybuje téměř nikdo. Ale mnohem méně lidí bere v úvahu souvislost mezi jídelníčkem a početím dítěte. Nad životosprávou by se přitom měli zamyslet oba partneři – muž z důvodu zvýšení kvality svého genetického materiálu, žena kvůli lepším podmínkám v lůně. Co z toho plyne pro vás? Pokud máte v plánu založení rodiny, zamyslete se nad složením potravin, které každodenně konzumujete.
Pro budoucí rodiče, kteří inklinují ke zdravému životnímu stylu dlouhodobě, se toho v době při snažení ani v navazujícím období těhotenství příliš nemění. Ostatní by měli zvážit změnu stravovacích návyků – eliminovat potraviny s negativním vlivem na plodnost a vývoj plodu. A naopak tělu zajistit dostatek důležitých vitamínů (především B6, B9, B12, D a E), minerálů a stopových prvků (železo, zinek, vápník, jód, hořčík). Nedokážete-li si jejich příjem uhlídat v přirozené stravě, nebojte se je doplnit pomocí kvalitních doplňků stravy.
Zdravá strava patří k zásadní faktorům ovlivňujícím plodnost partnerů i vývoj plodu. Pokud se vám početí dítěte nedaří a obáváte se, že vám nezbude nic jiného než umělé oplodnění, dejte potravinám s vysokým obsahem důležitých látek šanci. Na životosprávě ženy ostatně závisí i asistovaná reprodukce – lékaři obvykle zájemkyním doporučují detailní úpravu jídelníčku.
Nejlepší „potraviny plodnosti“
Muži, kteří chtějí posílit spermie, by měli pravidelně konzumovat avokádo s obsahující velké množství vitaminu E. Plod hruškovice přelahodné má pozitivní vliv i na ovulaci – přispívá k regulaci pravidelnosti cyklu.
Mužskou plodnost podporuje také česnek. Ženy by ho měly konzumovat v rámci prevence spontánního potratu.
Pro vývoj plodu je důležitá kyselina listová, která se hojně nachází v listové zelenině (tzn. v zelí, různých druzích salátů, špenátu či kapustě), ale také ve vlašských ořeších, mrkvi, brokolici a některých druzích ovoce (např. ve vinných hroznech, pomerančích a banánech).
Co rozhodně omezit?
Nastávající maminka by měla kromě alkoholu a kouření omezit konzumaci průmyslově zpracovaných a konzervovaných potravin, pečiva z bílé mouky (ideálně nahradit kvalitnějším celozrnným pečivem) a potravin s vysokým obsahem rafinovaného cukru.
Máte strach, že změnu nezvládnete? Nezoufejte – vyvážený jídelníček nemusí být nudný. Internet je plný chutných receptů na bázi zdravých potravin, o jejichž vytříbené chuti možná stále pochybujete. Nebojte se je vyzkoušet, jíst zdravě vás bude bavit!
Zážitek pro dva v pivním hotelu Zlatá kráva s wellness